Özge Tokur | Japon Mitolojisi’nde Yaratılış

Özge Tokur | Japon Mitolojisi’nde Yaratılış

 

Evren başlangıçta boşluk ve sessizlik içindedir. Atomlar hareketlenerek önce sesi,sonra ışığı oluştururlar. Işık en hızlı hareket eden atom olduğundan en tepede bulunur. Onun altındaki atomlar bulutları, daha alttaki atomlar cenneti oluşturur. Göğe yükselemeyen atomlar ise yeryüzünü oluşturur.

Cennet oluştuğunda ilk beş Kami (Tanrı) oluşmuştur. Cinsiyetleri ve partnerleri yoktur. Daha sonra ikinci Tanrı kuşağı oluşur. Onlar da cinsiyetsizdirler. Sonrasında cinsiyetleri ve partnerleri olan Tanrılar oluşmuştur. Bu son kuşağın son Tanrıları İzanami ve İzanagi’dir. Tanrılar yeryüzünü iyileştirmek için birbirleriyle görüşürler. Dünyayı biçimlendirmek için bu genç Tanrı çifti görevlendirilir.

İzanami ve İzanagi’nin ‘Naginata’ adlı bir kılıçları vardır. Bu kılıç ile Dünya ile cenneti birbirine bağlayan köprüye (axismundi) giderler. Burası aynı zamanda yer ile göğü ayıran yerdir. Ayrıca burası dört yönün birbirine bağlandığı noktadır. İzanami ve İzanagi,Naginata’yı kullanarak yeryüzünü karıştırır,çalkalar. Bıçağı kaldırırlar. Bıçağın ucundan dökülen ilk damlalar ile Japon adaları oluşur. Bu iki Tanrı adanın en yüksek noktasına saray inşa ederler. Bu sarayın ortasında bir sütun bulunur. Bu sütuna merkeziyet ve kutsaliyet yüklenir.

Bu iki Tanrı’nın ateşi temsil eden Kagutsuchi adında bir çocukları olur. Fakat İzanami bu çocuğu doğururken yanar ve ölür. İzanagi buna sebep olduğu için nefretle Kagutsuchi’nin bedenini parçalara böler. Bu parçalardan Dünya’da bulunan yanardağlar oluşur. İzanami ve Kagutsuchi’nin ölümleri ile onların uzuvlarından yeni Tanrılar oluşur ve Pantheon genişler.

Tüm bu bilgiler için çok sevdiğim öğretmenim Elif Kök’e teşekkürlerimi sunarım.