Ayşe DEMİRTAŞ | Biz de Varız!

Ayşe DEMİRTAŞ | Biz de Varız!

“Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.”

Medeniyetler beşiği ülkemizin hangi köşesine bakarsak bakalım aslında ne kadar çok Sanat Tarihçisine ve arkeologa ihtiyaç olduğunu görebiliriz. Dört bir yanı kültür mirası olan; binlerce höyük, onlarca yerleşim birimi barındıran; her karış toprağında hazineler bulunan cennet vatanımızda maalesef ki koruma bilincinin olmaması ve kültürel mirasın değersizliği “definecilerin kazdığı, Sanat Tarihçilerin işsiz kaldığı” elem verici bir sorun halini almıştır.

Yıllar süren, maddi ve manevi emek verilen, dört yıllık eğitim hayatı boyunca tam donanımlı bir şekilde yetişen ve eğitim hayatı sonunda “Sanat Tarihçi” ünvanını alan arkadaşlarımız üzülerek söylüyoruz ki “üvey evlat” muamelesi görmektedir.

Binlerce Sanat Tarihçi ve arkeolog arkadaşımız kendi mesleği dışında her işi (!) yapmaktadır. Kimi  branşı olmamasına rağmen ücretli öğretmen, kimi mağazada tezgahtar.  Hepsi karamsar, hepsi üzgün… Mesleği dışında her şey ve maalesef en fazla asgari ücretle. Sırf bu sebeplerle hayata 5-0 geriden başlayan binlerce genç… Bu ülkenin evlatları… Türkiyemizin gençleri… Kimsesiz kalmış, bir köşede unutulmuş, boynu bükük gençler. Henüz mesleğe başlayamadığı için evlenemeyen, mahalle baskısıyla hor görülen gençler; ama meslek aşkından ödün vermeyen hala geleceğe umutla bakan pırıl pırıl gençler…

Bizler Sanat Tarihçiler olarak sadece ve sadece hakkımız olanı istiyoruz. Ülke olarak mirasımıza sahip çıkmak ve bu mirasın korunması için Sanat Tarihçileri istihdam etmek. Okullarda Sanata Tarihi derslerine Resim Öğretmenleri yerine branşı olan Sanat Tarihçilerin girmesini istiyoruz. Hak ettiğimiz değeri istiyoruz ve bu anlamda diyoruz ki  “Biz de Varız!”