Alican Özçelik | Venüs’ün Doğuşu

Alican Özçelik | Venüs’ün Doğuşu

Rönesans döneminin en büyük tablolarından birisi olan ”The Birth of Venus”(Venüs’ün Doğuşu) tablosundan bahsedeceğim. Burada ki deniz kabuğu vulvayı temsil eder. Venüs’ün ise vulvadan doğmasının bir hikayesi var ondan biraz bahsedeyim. Uranüs’ün cinsel organını kopartan Kronos onu denize atar ve deniz döllenir ardından ise Venüs doğar ve deniz kabuğundan yükselir. Bu arada Uranüs, Kronos’un babasıdır. Venüs ile Aphrodite’nin hikayesi aslen aynıdır. Venüs latin mitolojisinde Aphrodite ise Yunan mitolojisindedir. Sol tarafta Zephyr ve Chloris batıdan rüzgar üflerek deniz kabuğunu kıyıya doğru aynı zamanda Horai’e sürüklemektedir. Aynı zamanda rüzgarlar Venüs’ün üzerine çiçekleri de getirmektedir. Horai ise latin mitolojisinde mevsimleri temsil eden bir tanrıçadır. Horai burada bir acele içinde kıyıya doğru gelen Venüs’ü giydirmeye çalışmaktadır. Elindeki kırmızı çiçekli pelerini üzerine doğru atmakta olduğunu zaten göreceksiniz.

Venüs o dönemde güzelliği ve zarafeti temsil etmektedir. Duruşuna bakarsanız saçları ile cinsel bölgesini elleri ile de göğüslerini kapatarak zarafetini ve mütevazılığını bize göstermektedir.

Venüs’ün vücuduna bakarsanız biraz gerçek dışı olduğunu farkedersiniz. Boynu fazlası ile uzun ve sol omuzu aşağıya doğru fazlası ile aşağıdadır. Bu tarz gerçek dışı duruşlar Botticelli’nin tarzıdır. Unutmadan söyleyeyim Zephyr ve Chloris’in birbirlerine sarılma şeklide gerçek dışıdır. O dönemde aşırı bir gerçekçilik varken bu gerçek dışı anatomi maniyerizmi öncelemiş olabilir. (Belki de El Greco ya ilham olmuş olabilir.)

Rönesans döneminde Tanrı-İnsan ilişkisi fazlası ile kullanıldığı için Venüs’ün burada Hristiyanlığı sembolize ettiğini söyleyebiliriz. Çünkü Venüs aşk ve güzelliği temsil ettiği için burada aslında Hristiyanlığı da övmektedir.

Rönesans karşıtı olan Savonarola çoğu sanat eserini yakmıştır. Botticelli’nin eserlerinde de pagan inancına ait ögeler bulunduğu için onunda çoğu tablosunu yakmıştır ama Botticelli Muhteşem Lorenzo ile yakın ahbap olduğu için bu tabloya zarar verilmemiştir.